Szilvagyi_page_head

Nevezetes Szilvágyiak

Ezen az oldalon szeretnék megemlékezni azokról, akik tetteikkel, munkásságukkal megbecsülést szereztek a Szilvágyi névnek.

- Az első legyen a sorban a névszerint is elsőnek megismert Szilvágyi, Bernát comes. Már az a tény, hogy egy határközeli erődítmény, Monyorókerék várnagya volt, említést érdemel, de egy 1291-es oklevélben III. András magyar király megemlékezik arról, hogy az osztrákok ellen harcolva Bernát súlyosan megsebesült Rohonc (ma Rechnitz, Ausztria) váránál.

- Bernát fia, Szilvágyi Miklós az országbíróval pereskedik (és nyer) az 13OO-as évek első felében. Nem valószínű, hogy akárki megengedhedte ezt magának abban a korban.

- Miklós fia, Szilvágyi János udvari lovag, a királyi aula tagja a XIV. század utolsó harmadában. Annak a néhány tucat emberből álló csoportnak a tagja, akikre a király a kormányzás napi teendőit bízta. Tagja a király fegyveres kiséretének. Zsigmond király 1387-es oklevelében megemlíti, hogy János már az előző királyoknak is nagy szolgálatokat tett. Így többek között részese volt a délvidéki főurak által elrabolt Mária királynő (Zsigmond felesége) kiszabadítására indított sikeres hadjáratnak.

- János fiai, Szilvágyi Imre és Benedek is apjuk nyomdokaiba léptek, egy 1418-as oklevélben, mint királyi embereket említik őket.

- Egy 1562-ben írt levélben Báthori István országbírót értesítik, hogy Zrínyi Miklóst (az 1566-ban Szigetvárnál hősi halált halt hadvezért) beiktatták több új birtokába. A beiktatást végző hivatalos személyek között megnevezik Szilvágyi Balázst.

- Szilvágyi Sámuel Sárszentlőrinc első tanítója 1722-1725 között. A török idők után lassan éledező Tolnába az újonnan letelepedőkkel érkezett. A hálás utókor emléket emelt tanítóinak. Az egykori iskola falán elhelyezett emléktábla első helyén olvashatóa a neve.

- Szilvágyi Mózes huszár hadnagy (1726 Veszprém? - 1776 Lovászpatona). A franciaországi Esterházy huszárezredben 175O és 1761 között szolgál és harcol sok magyar bajtársával együtt. Ide kattintva olvashatja az életéről kiderített adatokat. (D családfa).

- Szilvágyi István evangélikus lelkész (Bakonyszombathely 1715 - Lovászpatona 1771). Nagyszokolyon, Bábonyban és Lovászpaton szolgált. Bábonyból a hatalom elüldözte. Lovászpatonán híveivel akadályozta meg, hogy templomukat erőszakkal elvegyék tőlük. Rendszeresen részt vesz az új lelkészek vizsgáztatásában és felavatásában. Kerületi gyűléseken többször visel tisztségeket. A neves pietista, Szenicei Bárány György esperes halálakor saját verssel búcsúzik a sírnál. Halálakor Hrabovszky Sámuel szuperintendens (püspök) búcsúztatja, temetésén részt vesz Festetich Károly gróf, akivel baráti viszonyt ápolt. Klutsovszky Mihály nemeskéri rektor verssel emlékezett meg róla. (D családfa).

- Szilvágyi József honvéd (Tés 1818 - Buda 1849). Az 1848/49-es szabadságharcban, Budavár visszafoglalásánál életét adta a magyar szabadságért. (D2 családfa).

- Szilvágyi József (Pest 1814 - Budamér 1848). Bodolay Géza: Petőfi diáktársaságai című könyvében tesz említést róla. 1844-ben a Pesti Divatlap szerkesztője mutatja be a nagyközönségnek, miután írásai jelennek meg a lapban: "Szilvágyi József tizennégy nyugati és keleti nyelven beszél, s jelenleg a száműzött Obrenovics Jefrem egykori szerb miniszter fiánál nevelő." Obrenovics Jefrem Szerbia fejedelmének öccse volt. 1845-ben I. Lajos Fülöp francia király lányát és gyermekeit tanítja a magyar nyelvre. Ebben az időben sok fordítása jelenik meg. 1847-ben Magyarország egyik legrégebbi és legnevezetesebb tanintézetének, az Eperjesi Evangélikus Kollégiumnak lesz a magyar valamint az európai nyelvek és irodalom tanára. A szabadságharc idején, amikor Schlick csapatai Eperjest fenyegetik, a tanári kar több tagjával nemzetőrnek áll. 1848 decemberében a Kassa melletti csatában életét veszti. (E családfa).

- Szilvágyi Antal (Gyönk 1826 - Köveskáll 1871). 1848-ban Tabon önkéntes nemzetőrnek áll. Ez a nemzetőrcsapat a 46. honvédzászlóaljba olvad be. Végigharcolja a szabadságharcot, őrmesterré léptetik elő. A világosi fegyverletétel a komáromi várban éri, így a Klapka tábornok által kiharcolt menlevél megóvja a megtorlástól. (D családfa).

Szilvágyi Károly

 

 

- Szilvágyi Károly (Homokbödöge 1819 - Ajka 1888). Evangélikus tanító (Szilvágyi Sámuel evangélikus tanító fia, Szilvágyi Antal testvére), a Somlóvidéki Evangélikus Tanítóegyesület alapítója, egyik vezetője. „Ennek az egyesületnek tagjai Szilvágyival élükön tevékenyen részt vettek a szabadságharc mozgalmának helyi szervezetében, s ezért üldözést is szenvedett”. Jelen volt a világosi fegyverletételnél és később börtönbüntetést is szenvedett (MOT). 1857. október 6-án, az aradi mártírokra is emlékezve, minden tiltás ellenére, a sötét Bach korszakban alapítja meg társaival az egyesületet. Az alapításon túl jelképes üzeneteket is hagytak az utókorra: a honfoglaló vezérekre emlékezve hét szederfát, az aradi kivégzett tábornokok és Batthyány Lajos mártír miniszterelnök emlékére tizennégy gesztenyefát ültettek a tanítói lakáshoz közeli dombon. Tanítói tevékenysége haláláig Ajkához köti. A korabeli újságokban igen nagy tisztelettel, megbecsüléssel írnak róla. 1947-ben az akkori kultuszminiszter megkoszorúzza a sírját. A városban ma utca viseli a nevét. (Bagarus Zoltán rajza). Szilvágyi Károly a D családfán található.

 

 

 

 

Szilvágyi Károly utca

A Szilvágyi utca Ajkán

 

- Szilvágyi Gyula lelkész (Szilvágyi Károly fia, Ajka 1845 - Légrád 19O1). 1894-ben, Kossuth hamvainak hazahozatalakor a magyar határon, "a Szózat eléneklése után Szilvágyi Gyula mondott megható beszédet" (Budapesti Hírlap 89 sz.) (D családfa).

- Vitéz Szilvágyi József (Borossebes 1891 - Szolnok 1981). 1923-ban avatták vitézzé. A Vitézek albuma 1939-es kiadásában szerepel. Ö a D3 családfán szereplő Szilvágyi Dániel leszármazottja.

- Ritka dolog, hogy egy család három generációja ugyanazt a tudományágat művelje, kiemelkedő szinvonalon. Ilyen mérnökdinasztia a geotechnika területén alkotó Szilvágyi Imre (192O - 2O1O), a fia László és unokája Zsolt. Dr. Szilvágyi Imre a Budapesti Műszaki Egyetem, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem oktatója és a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt. Szilvágyi László a Magyar Mérnöki Kamara Geotechnikai Tagozatának elnöke, 2O2O. március 15-én munkásságáért megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozat kitüntetést. Fia Dr. Szilvágyi Zsolt a győri Széchenyi István Egyetem tanársegéde, Kézdi díjas. (D családfa).

Szilvágyi Sándor

 

- Szilvágyi Sándor (Budapest 1964 - Budapest 2O21) gitárművész. Szilvágyi Sándor 1964-ben született Budapesten, 1981-től Roth Edénél, 1985-től Debrecenben Tokos Zoltánnál tanult, művésztanári diplomáját kitüntetéssel szerezte meg 1988-ban. Kitüntetéssel szerzett koncertdiplomát 1994 és 1997 között Bécsben, tanára Würdinger professzor volt. A Debreceni Zeneművészeti Főiskolán 1990-től 1997-ig, 1996 óta pedig a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnáziumban oktatott. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen 2OO2 óta volt gyakorlatvezető, 2OO9-től tanársegéd a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán. Mesterkurzust tartott Németországban, Izraelben, valamint hazai fesztiválokon, zenei rendezvényeken. Budapesti szaktanácsadóként a Magyar Gitárosok Egyesületét képviselte a Magyar Zenei Tanácsban. Minden évben továbbképzést szervezett és vezetett gitártanárok részére. Rendszeresen fellépett Magyarországon és külföldön, állandó kamarapartnere volt Matuz István és Gyöngyössy Zoltán. Többször játszott a Szombathelyi Nemzetközi Bartók Szemináriumon és az Esztergomi Szendrey-Karper László Nemzetközi Gitárfesztiválon, amelynek kuratóriumi tagja volt. Közreműködött a Nemzeti Filharmonikusok, a Budapesti Fesztiválzenekar, a Magyar Rádió Zenei Együttesei, az UMZE, az Intermoduláció és a Componensemble hangversenyein. A gitár mellett mandolinon is gyakran játszott többek közt Jeney Zoltán, Kurtág György, Gustav Mahler és Pierre Boulez kompozícióiban. Munkásságáért 2OO6-ban Artisjus-díjat, 2OO7-ben Liszt-díjat vehetett át. Számos rádió- és TV-felvétel őrzi játékát, 1994-ben szólólemeze is megjelent. (Szilvágyi Sándor a D családfán található).

 

- Szilvágyi Zsolt 2O21. március 15-én megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozat kitüntetést. Szilvágyi Zsolt a temesvári magyar katolikus közösség körében végzett példaértékű szolgálatával érdemelte ki ezt a magas kitüntetést. A D3 családfán található Szilvágyi Dániel. Dániel Orosháza, Nákófalva után a partiumi Újfazekasvarsándon (Varsánd) telepedett le. Az ő leszármazottja Szilvágyi Zsolt, aki püspöki helynök, a Temesvár - Józsefvárosi Római Katolikus Plébánia plébánosa.

 

Szilvágyi Tibor

 

- Dr. Szilvágyi Tibor az E családfán szereplő Szilvágyi Imre - Pajter Anna unokája. 1993-ban a Bolyai János Katonai Műszaki Főiskolán évfolyamelsőként végzett és megkapta a Bolyai-emlékkardot. A főhadnagyi renfokozattal kezdett katonai pályáját diplomáciai területen folytatta, 2OO8-ban a belgrádi magyar nagykövetség katonai attaséjának helyettese. A 2OOO-es években több tanulmánya jelent meg katonai szaklapokban a Balkán biztonságpolitikai helyzetéről (pl.: "A Nagy-Albánia-eszmerendszermúltja és Jelene" Hadtudomány 2OOO/2, "Parázs a hamu alatt,a koszovói zavargások hátteréről" Honvédségi Szemle 2OO4/2). 2OO5-ben doktori fokozatot szerez. Oktat a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen. 2O14-ben hasznosítva műszaki végzettségét a HM EI Zrt.-nél felderítő és céltárgy feladatot ellátó, ember nélküli repülőeszközök (UAV-ok vagy a köznyelvben használt néven drónok) fejlesztésénél működött közre. 2O21-től projekt vezető ezen a területen. A haderőfejlesztés és a 2O22 januárjában megkötött szerződés a Rheinmetall, a 4iG és a HM EI között egy vállalat alapításáról, amely a fegyveres erők digitalizációjával foglalkozik, minden bizonnyal hozzájárul Dr. Szilvágyi Tibor pályájának kiteljesedéséhez.

 

 

 

Vissza


alsó választó

Copyright by SilGaSoft 2014-2024 © All Rights Reserved - Desing by Silgasoft